A mezőgazdaság az elmúlt évtizedben hatalmas átalakuláson ment keresztül, melynek motorja a digitalizáció, valamint a mesterséges intelligencia térnyerése.
A technológia rengeteg potenciállal bír, de integrálása megannyi kihívást is magában rejt. Számos esetben történik adatgyűjtés - ahány fajta gép, struktúra, területi adottság, annyiféle információnk van. A legnagyobb kihívás az információk szintetizálása, azok értelmezése. Az AI ebben hozhat egy olyan gondolkodásmódot, megoldáshalmazt, ami segítheti a gazdákat.
Az agrárium előtt álló legnagyobb kérdés az, hogy hogyan tudjuk az adatokat feldolgozni és értelmezni.
Szirmai Balázs gazdaságuk mellett egy magyar agár startupnál is tevékenykedik mint, digitalizációs és AI fejlesztő. Elmesélte, hogy ők a saját projektjükben hogyan alkalmazták a mesterséges intelligenciát hozambecslésre.
Egyik saját projektükben is foltpermetezést hajtank végre. Egy drón segítségével feltérképezik az adott területet, a kiexportált adatokkal köszönhetően pedig nem az egész terület kerül permetezésre, hanem csak azok a gócpontok, ahol gyom található.
A panelbeszélgetés másik résztvevője, Balázs Viktor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, környezeti fenntarthatóságért és innovációért felelős alelnök rámutatott arra is, hogy milyen nagy problémát jelent az, amikor a gazdálkodóknak az adminisztrációs feladatok jelentős idejüket veszi el a termeléstől, közben pedig a keletkezett adatok nem kerülnek kiértékelésre.
A cél pedig az lenne, hogy a jövőben az adatstruktúra kezelése automatizálva legyen.
Tehát a jövő legnagyobb kérdése, hogy hogyan lehet kiszámíthatóvá a tenni a mesterséges intelligencia bevezetését a gazdálkodásba?
Az teljes géppark felfejlesztése természetesen nem tud egyik napról a másikra történni, azonban kicsiben is el lehet kezdeni olyan megoldásokkal kísérletezni melyek hektár alapon működnek, ezzel segítve a döntéstámogatást.
Ha kisebb gazdaságok szeretnék bevezetni ezeket a technikákat akkor próbáljanak meg együttműködve közösen beruházni egy-egy fejlesztésre.
A gazdaságosság egyik részeleme az, hogy az előállított adathalmazt, információt megfelelően tudjuk hasznosítani.
Nézd vissza a teljes beszélgetést:
コメント