A modern állattartás világa már nem csupán a régi jól bevált módszerekről szól; itt az ideje, hogy a technológia váljon a jólét védelmezőjévé.
Miközben a technológiai fejlődés új távlatokat nyit a takarmányozás, az egészségügyi monitorozás és a környezetbarát tenyésztési módszerek terén, a kérdés az: mennyire tudjuk megőrizni az állatok szükségleteit a digitális forradalomban?
Ha szeretnénk valós idejű és hiteles adatokat gyűjteni, az elvárásainkat is ehhez kell igazítani. Három érzékszervünket gyakorlatilag helyettesíteni tudják a kamerák, mikrofonok, szenzorok, melyekből rengeteg adatot tudunk a környezetről is gyűjteni. A gépnek ezeket meg kell tanulnia, összekapcsolnia.
Angyalné dr. Alexy Márta, agrármérnök, a Birdwatcher társalapítója szerint az állatjólét egy szubjektív fogalom, a rendszerek feladata a döntések támogatása és a termelőre van bízva, hogy beavatkozik-e a folyamatba.
A modern állattartás csak úgy lehetséges, ha az állat különféle igényeit kielégítjük - emelte ki Bóna Szabolcs - Rábapordányi Mezőgazdasági Zrt. Igazgatója. Személyes példát is hozott az állatjólét területén alkalmazott technológiával kapcsolatban: cégüknél olyan eszközt használnak, ami a szarvasmarha fülébe van elhelyezve, a fül mozgásából pedig leméri, hogy mire mennyi időt fordít. A technológia egyik legnagyobb előnye a betegségek megelőzése, így az állatorvos időben elvégzi a szükséges vizsgálatot.
Dr. Pallós László, a Nébih osztályvezető, országos állatvédelmi főfelügyelője megerősítette, hogy nem elég egy erkölcsi belső késztetés, hogy a gazdálkodó megteremtse az állatainak a megfelelő szükségleteket. Az állatokat közben folyamatosan monitozoni kell, hogy az adott környezetben jól is érzik-e magukat.
Az ehhez kapcsolódó megfelelő technolóigai eszközök használata pedig nemcsak az állatok, hanem a gazdálkodók életét is könnyebbé teheti.
Hallgasd meg a teljes kerekasztal beszélgetést a témával kapcsolatban:
Comments