Hogyan lehet a robotikát hatékonyan integrálni a mindennapi mezőgazdasági gyakorlatokba? Milyen innovációk várhatóak a következő években?
Milyen szerepe van a digitalizációnak abban, hogy az agrárium lépést tartson a globális versenytársakkal?

Johann Ocken, az Evofarming Kft. tulajdonosa, már több mint három évtizede dolgozik mezőgazdasági gépek fejlesztésén, az utóbbi években pedig már a robotikára is fókuszálnak.
Ezek a gépek, illetve a robotok nagyon eltérő áron mozognak a piacon. Ahhoz, hogy a gazdálkodók innoválni tudják gazdaságukat és minél több digitalizációs eszközt használhassanak, mindenképp támogatási lehetőségekre van szükségük.
A mesterséges intelligencia egy felkapott fogalom lett. Hayes Kristóf, a listt.io alapítója szerint a robotika területén robbanásszerű fejlődés zajlik, de a mezőgazdaságban való alkalmazása még sok kérdést vet fel. Például hol tart jelenleg a technológia integrációja? Ami még fontosabb: hogyan válhat mindez megfizethetővé a gazdálkodók számára? A precíziós gazdálkodás elterjedésének ugyanis ez az egyik legfőbb akadálya.
Dr. Bártfai Zoltán, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, mezőgazdasági és Élelmiszeripari Gépek tanszékvezetője rámutatott, hogy a mezőgazdasági gépekre mindig is szükség volt, de az ágazat egyedi kihívásai miatt a fejlesztések különleges mérnöki szakértelmet igényelnek. Ugyanaz a robot míg egy autógyárban hegesztést végez, addig a mezőgazdaságban ugyanennek a robotnak, akár az állattartás területén is alkalmazható.
Az agráriumban egyértelműen látszik, hogy bármilyen fejlett is legyen egy technológia, az emberi tudás és szakértelem nélkülözhetetlen.
A jövőben lehet akármilyen fejlesztés, az emberre, mint egy megfelelő szakemberre mindig szükség lesz, hiszen ebben a környezetben ő maga a tudás.
Nézd vissza a teljes kerekasztal beszélgetést:
Comments