top of page

hírek

Writer's picturenaktechlab

Frontról a farmra – átjárás a hadiipari és mezőgazdasági innovációk közt

A csúcstechnológia nem csak a csatamezőkön, hanem a termőföldeken is megváltoztatja a játékszabályokat. 


A hadiipar és a mezőgazdaság közötti átjárás meglepően szoros: a háborús technológiák éppen úgy segíthetnek a termés növelésében és a hatékonyság fokozásában, mint a harctéri fölény megszerzésében.  

Ez az innovációs kapcsolat talán új utakat nyit a fenntarthatóság és a termelés előtt, vagy elvész a mezőgazdaság emberközpontúsága a gépek hadserege mögött? 

 


A kerekasztal beszélgetés során Prof. Dr. Milics Gábor, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Precíziós gazdálkodási és Agrárdigitalizációs Tanszék vezetője szemléltette, hogy mennyire közel áll ez a két terület egymáshoz, hiszen GPS-t a hadsereg fejlesztette ki, de azt már mindenki tudja használni, a mezőgazdaság is átvette. 


Az agrárium rendre szorosan követi a hadi fejlesztéseket, gyakorlatilag az a második generációs fejlesztési kör a honvédelem után. Számos együttműködés, kettős felhasználású technológia van a hadsereg és az agrárium között - emelte ki Dr. Isaszegi János, nyugalmazott  vezérőrnagy. 

Az egyik ilyen például a drón, legyen szó légi, vízfelszíni és víz alattiról - mind a két területen megtalálható ez a technológia. Továbbá kiemelte, hogy a robotika, az AI, sőt a kvantummechanika fejlődése is új távlatokat nyit az agráriumban. Az autonóm eszközök és a generatív AI alkalmazása már nem a távoli jövő kérdése, hanem egyre inkább a jelen része. 


Dr. Teschner Gergely, a Széchenyi István Egyetem docense úgy látja, hogy gépi látás egyre nagyobb fókuszt kap. A járműfejlesztésnél cél, hogy a minél kisebb erőforrást igényeljenek, ezek a technológiák pedig átültethetők a hadiiparba. 



A hadiiparban bevált újszerű megoldások könnyen be tudnak kerülni a mezőgazdaságba, viszont a végfelhasználót is számításba kell venni. Fel kell tennünk magunknak a kérdést, hogy ezek a technológiák valóban hasznosak lesznek a gazdálkodók számára.  

Az újfajta technológiai tudás elsajátítható autodidakta módon, de az egyetemeknek is muszáj foglalkoznia a modern dolgokkal. Ugyanis az új mérnök, új szakemberek tudják majd ezeket nagy arányban bevinni a gyakorlatba. 

 

Nézd meg a teljes beszélgetést: 



Recent Posts

See All

Comments


bottom of page