A vadkár évről évre súlyosan érinti a gazdákat, most új megoldásokat követel – itt lépnek színre a modern technológiák! Hogyan kombinálhatók a hagyományos mezőgazdasági módszerek a legújabb digitális fejlesztésekkel, hogy hatékonyabban védjük meg a terményeket a vadállatok okozta károktól?

Dr. Skobrák György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vadkárkezelési szakértője elmondta, hogy a vadkárok két fő kategóriába sorolhatók. Az egyik a vetésekben és szálastakarmányokban okozott károk, a másik pedig az egyéb haszonnövényekben keletkező károk csoportja.
A cél, hogy a gazdáknak okozott károkat csökkenteni lehessen. Ehhez a dróntechnológia napjainkban már rendelkezésre áll, és hatékonyan is alkalmazható.
Rikk István, a Drone2b B2B értékesítési vezetője kiemelte, hogy a drónok fejlődése rendkívül gyors, hasonlóan a mobiltelefonok technológiai előrehaladásához. Évről évre jelentős javulás tapasztalható mind a kamerarendszerek minőségében, mind a drónok teljesítményében.
A következő fontos kérdés az, hogy milyen szakemberek lesznek képesek hatékonyan alkalmazni ezeket az eszközöket.

Prof. Csányi Sándor, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem vadbiológiai és vadgazdálkodási tanszékvezetője, aki több mint 40 éve foglalkozik a területtel, hangsúlyozta, hogy számos új technológia bevezetését kísérhette végig. A polgári és katonai technológiák eredményei idővel a mezőgazdaságba is átkerülnek. Ilyen például az AI-alapú kamerarendszerrel felszerelt drón, amely képes azonosítani az adott területen nem kívánatos állatfajokat.
Az, hogy milyen eszközt választunk a védelemre az rajtunk áll, hiszen a határ a csillagos ég.
Tóth Miklós, a Vadalarm alapítója bemutatta cégük ultrahangos vadriasztóját, amely utólagos szoftverfejlesztési lehetőségekkel rendelkezik. A hagyományos megoldásokkal szemben a Vadalarm termékei funkcionálisan módosíthatók mobiltelefonon keresztül.
Ilyen rendszerek használatának megvannak az előnyei és hátrányai. Az állatok egy idő után hozzászokhatnak a riasztó eszközökhöz, ezért kiemelten fontos az optimális és a felelősségteljes alkalmazás, minimális módosításokkal - akár hang vagy hely módosítása - már is előrelépés lehet.
Egy nagyobb technológiai beruházás esetén mindig központi kérdés, hogy vajon mikor térül meg a befektetés? Azonban érdemes figyelembe venni, hogy a vadkár megelőzésére vásárolt drónok sokoldalú eszközök, amelyek nemcsak az állatok által okozott károk minimalizálására alkalmasak, hanem a precíziós gazdálkodás más területein is hasznosíthatók.
Nézd meg youtube csatornánkon teljes kerekasztal beszélgetést:
Commentaires