top of page

hírek

Műholdakkal a fenntarthatóságért 

Writer: naktechlabnaktechlab

Updated: Dec 5, 2024


A műholdas adatok nem csupán a csillagászok játszótere – ma már a mezőgazdaság mindennapjaiba is beszivárgott! A technológia forradalmasíthatja a fenntartható gazdálkodást, lehetővé téve a környezeti stressztényezők korai felismerését, de ez a jövő nem csupán az adatokon múlik. Mennyire tudnak élni a gazdálkodók ezekkel az információkkal, és miként reagálnak a figyelmeztetésekre?  

 


A műholdakból érkező jelek a jövő gazdálkodásának kulcsa lehetnek, egyúttal kérdés, hogy elégségesek-e ahhoz, hogy megbirkózzunk a környezeti válságokkal, vagy csupán egy újabb eszközként használjuk őket a már jól ismert problémákhoz? 

  

Dr. Zlinszky András ökológus, limnológus szerint ma már bárki képes műholdas adatokat feldolgozni a rendelkezésre álló fejlett adatstruktúrák és könnyen elérhető online oktatási anyagok, például YouTube-csatornák segítségével. Ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a gazdák helyi és gyakorlati tudása pótolhatatlan. Csak a terepi tapasztalatok integrálásával tehetjük valóban hatékonnyá a technológiai eszközöket. 

 


Prof. Dr. Harsányi Endre, a Debreceni Egyetem, agrár- és élelmiszertudomány fejlesztéséért felelős ágazatfejlesztési rektorhelyettese szerint a jelenlegi kihívásokat az autonóm rendszerek és a robotok jelentik. 

Ehhez megfelelő felsőoktatási képzésekre van szükség, amelyek biztosítják a jól képzett szakemberek utánpótlását. 

  

Tolnai Márton a CropOM cég alapítója elmondta, hogy a digitalizációs igény akkor jelentkezik először amikor fizikailag nincs erőforrásunk, hogy bejárjunk és monitorozzunk egy adott területet, onnantól fogva jelentkezik az igény. 

 

A műholdas adatok alkalmazása mindenképpen a fenntarthatóság felé tereli a mezőgazdasági gondolkodást. Általuk gyorsabban felismerhetők a problémák, és hatékonyabban találhatók meg a megoldások, ami új lehetőségeket nyit a környezettudatos gazdálkodás számára. 

 

Nézd vissza a teljes kerekasztal beszélgetést: 




 

 

 

 

 

ความคิดเห็น


NAK © TechLab 2024

bottom of page